sobota, 2 lutego 2013

Z wizytą na dalekiej północy

Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II z Biadacza wrócili z pierwszej wycieczki zorganizowanej w ramach Wielostronnego Projektu Szkół „Comenius”. Celem ich wyprawy od 11 do 16 stycznia była mroźna Finlandia.



 Od sierpnia 2012 roku w naszym gimnazjum realizowany jest dwuletni partnerski program „Bread: A Loaf of Europe”. Biorą w nim udział szkoły z sześciu państw: Francji, Turcji, Finlandii, Włoch, Chorwacji i Polski. Tematem naszego projektu jest chleb i jego rola w tradycji, kulturze,  a także w codziennej diecie. Koordynatorami projektu jest dwoje nauczycieli: mgr Elżbieta Molenda i mgr Adam Żołądź – pomysłodawca całego przedsięwzięcia. Projekt jest finansowany w całości ze środków Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji z siedzibą w Warszawie.

Szkoła z Tornio (Finlandia) była gospodarzem naszego drugiego spotkania. Pierwsze odbyło się w Dalaman (Turcja), jednak ze względu na opóźnienie w przekazie pieniędzy przez Fundację nasi koordynatorzy nie brali w nim udziału. Daleka północ przywitała nas mroźnym powietrzem i śnieżną zimą. Oprócz nauczycieli do Finlandii polecieli także najlepsi uczniowie z klas trzecich: Julia Jaworska, Sandra Dudek, Michał Roszczypała, Hania Pachurka, Ania Koziol i Monika Lebich. Wszyscy uczniowie mogli na własnej skórze przekonać się, jak żyje się w tym kraju. Na kilka dni bowiem zamieszkali u swoich rówieśników z Finlandii. 

Na Okęciu. Od lewej: Julia Jaworska, Ania Koziol, Hania Pachurka, Sandra Dudek, Elżbieta Molenda, Michał Roszczypała, Adam Żołądź.    Kuca: Monika Lebich.


Mimo stosunkowo krótkiego dnia – trwał raptem cztery godziny – udało nam się wiele ciekawych miejsc zobaczyć. Przede wszystkim Tornio i Haparandę (Szwecja) – miasta, które choć położone w dwóch różnych krajach, stanowią nierozerwalną całość. Przez całe miasto przebiega linia graniczna traktowana raczej jako atrakcja turystyczna niż prawdziwa granica. Oba miasta na tyle dobrze ze sobą współpracują, że nawet lokalne władze składają się po równi z przedstawicieli obu narodów.

Duże wrażenie na nas wywarła szkoła Putaan koulu. Finowie od wielu lat szczycą się znakomitymi wynikami w nauczaniu i są na świecie w ścisłej czołówce. Z ciekawością podpatrywaliśmy, gdzie tkwi tajemnica ich sukcesu. Nasi uczniowie na kilka dni stali się uczniami i uczęszczali m. in. na lekcję języka fińskiego i szwedzkiego (drugi język urzędowy), zajęcia teatralne, warsztaty kulinarne, a po lekcjach mogli skorzystać nawet z sauny.  Zawarli przyjaźnie z kolegami i koleżankami z Finlandii, którzy okazali się bardzo życzliwi i towarzyscy.

Zajęcia artystyczne. Na pierwszym planie Michał Roszczypała.


Niecodzienną przygodą był wyjazd do Rovaniemi, miasta położonego za kręgiem polarnym. Odwiedziliśmy bogato wyposażone muzeum Arktikum, w którym sporo dowiedzieliśmy się na temat historii regionu, kultury, obyczajów Lapończyków, a także poznaliśmy ciekawostki geograficzne i biologiczne związane z tą krainą.

W Arktikum. Od lewej: Sandra Dudek, Hania Pachurka, Monika Lebich, Michał Roszczypała.


 Jednak najbardziej wyczekiwaną atrakcją była wizyta u świętego Mikołaja, który, ku naszemu zdumieniu, przywitał się z nami po polsku. 

Wioska świętego Mikołaja. Od lewej: Sandra Dudek, Michał Roszczypała, Ania Koziol, Monika Lebich, Hania Pachurka, Julia Jaworska, Adam Żołądź.


Wyjazd do Finlandii to wspaniałe przeżycie. Udało nam się zobaczyć to, co do tej pory znaliśmy tylko z filmów i opowieści. Nasi uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę, świetnie się bawili, poznawali całkowicie odmienną kulturę, a przede wszystkim sprawdzali, czy wystarczająco dobrze umieją posługiwać się językiem angielskim. Już w maju kolejna podróż po Europie, tym razem naszym celem będzie Slavonski Brod w Chorwacji.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz